Obróbka skrawaniem – co to takiego?

 

Obróbka skrawaniem to proces obróbki bryły przedmiotu obrabianego zwanego również półwyrobem lub bryłą początkową poprzez zdejmowanie z niej kolejnych warstw za pomocą ostrego narzędzia. Efektem ubocznym obrabiania są wióry lub małe drobinki – w przypadku obróbki ściernej, dlatego proces zwany jest obróbką ubytkową.

W zależności od pożądanego efektu końcowego dobiera się różne techniki i narzędzia skrawania. Do dyspozycji mamy toczenie, frezowanie, wiercenie, szlifowanie oraz mniej popularne, jak na przykład struganie, dłutowanie,  gładzenie, dogładzanie, przeciąganie, docieranie.

Obróbkę skrawaniem wykorzystujemy do tworzenia elementów/detali niezbędnych w produkcji np. silników, maszyn, pojazdów. Jest niezbędna w każdej gałęzi przemysłu.

cncmachining-toczenie-aluminium.JPG
cnc-milling.JPG
toczenie-cnc-tworzyw.JPG

Jakie materiały podlegają obróbce skrawaniem?

 

Nie tylko metale nadają się do obróbki, ale także szkło, drewno, piany, kompozyty, płyty MDF, sklejki, laminaty HPL czy kamień. Każdy z nich posiada unikalne właściwości i wymaga odmiennego
traktowania. Jednakże firma Alabus specjalizuje się w obróbce metali i tworzyw sztucznych. Mamy tu szeroki wybór:

- stal narzędziowa, konstrukcyjna, kwasoodporna, węglowa, czarna, nierdzewna

- żeliwo

- aluminium

- brąz

- mosiądz

- miedź

Popularne w obróbce i znajdujące szerokie zastosowanie w różnych procesach technologicznych są także tworzywa sztuczne. Mamy tu do wyboru:

Poliacetal, Poliamid, Teflon, Tekstolit

- pleksi

- poliwęglan

- polietylen

Widzimy, że proces obróbki skrawaniem daje nam bardzo szerokie spektrum możliwości działania w różnych materiałach.

 

Jakie maszyny biorą udział w obróbce skrawaniem?

 

Wyboru maszyny dokonujemy w zależności od efektu, który chcemy osiągnąć. Jeśli mają być to mało skomplikowane detale lepiej sprawdzi się frezarka lub tokarka konwencjonalna. Jeżeli natomiast potrzeba wykonać detale seryjnie lub bardziej skomplikowane– efektywniej jest sięgnąć po maszynę CNC sterowaną numerycznie. W takiej sytuacji obróbka skrawaniem będzie najefektywniejsza.

 

Frezarka

Praca frezarki polega na obrabianiu powierzchni, która jest nieruchoma. To narzędzie wykonuje ruch obrotowy, dzięki czemu usuwa nadmiar materiału – kształtując powierzchnię w pożądany sposób. Ruch może być przeciwbieżny – gdy krawędź tnąca przemieszcza się przeciwnie do posuwu materiału oraz współbieżny, gdy dzieje się to zgodnie z posuwem materiału.

frez.jpg
lasertec-65-3d-slider-08.jpg

Tokarka

Maszyna w której dzięki nożowi tokarskiemu dochodzi do oddzielenia warstwy materiału z przedmiotu podlegającemu ruchowi obrotowemu. Obróbka powierzchni zewnętrznych nazwane jest toczeniem lub obtaczaniem, a wewnętrznych – wytaczaniem lub roztaczaniem.

tlo3_edited_edited.jpg
toczenie-dokladnosc-0,01.JPEG

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

Maszyny CNC

Rozwój techniczny przyspiesza, gospodarki światowe unowocześniają się, a przemysł automatyzuje wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe. Maszyny sterowane ręcznie są wstanie wykonać wiele detali i odwzorować precyzyjnie rysunki, jednak, gdy pojawia się ilość – muszą one ustąpić miejsca maszynom sterowanym numerycznie: CNC – Computer Numerical Control.

Obrabiarki CNC to maszyny oparte o system sterujący wykorzystujący komputer do kontroli całego procesu. Nie pozbawia to roli człowieka, którego kluczowym i najtrudniejszym zadaniem jest właściwe zaprogramowanie urządzenia. Dzięki automatyzacji obrabiania elementów mamy gwarancję bardzo wysokiej precyzji i powtarzalności w produkcji seryjnej. Obróbka skrawaniem będzie także przebiegała szybciej i efektywniej.

 

Wycena, cennik obróbki skrawaniem

 

Podstawowym pytaniem klienta chcącego skorzystać z usług obróbki CNC jest pytanie o jej koszty. Tymczasem na cenę wpływa tak wiele elementów, że niemal za każdym razem jest ona przygotowana indywidualnie dla każdego zlecenia.

Najważniejszymi zmiennymi wpływającymi na cenę obróbki skrawaniem są:

- poziom komplikacji zamawianego detalu oraz jego wielkość

- rodzaj materiału, z którego ma być wykonany

- powtarzalność, im więcej sztuk – tym niższa cena za jednostkowy element

- czas realizacji – czyli dostępność mocy produkcyjnych w danym czasie

Firma Alabus przygotowuje wyceny bezpłatnie w konkurencyjnym tempie. Wystarczy przesłać rysunki określające podstawowe parametry zlecenia na biuro@alabus.pl, a w temacie wiadomości zaznaczyć „obróbka skrawaniem”.

Przykłady gotowych detali z różnorodnych materiałów poddanych obróbce skrawaniem

 

Każda firma ma w swoim portfolio dotychczas wykonane zlecenia. Także Alabus ma się czym pochwalić. Przedstawiamy poniżej elementy będące wynikiem obróbki skrawaniem różnymi typami maszyn w rozmaitych metalach oraz tworzywach.