• Alabus CNC produkcja

Czujnik zegarowy do centrowania - ustawienie obrabianych przedmiotów.

Aktualizacja: cze 1

W kolejnym wpisie poruszamy temat pomiarów kształtów kolistych - otwory, tuleje, wałki, rury z metali i tworzyw sztucznych. Jak wycentrować się nad elementem z dokładnością do 0.01 mm ?


Czujnik zegarowy na statywie to karkołomny pomysł. Sięgamy po czujniki, które możemy uchwycić w osi narzędzia frezarki - jak na zdjęciach. Czujniki zegarowe starego typu obracają się wraz z trzpieniem i końcówką pomiarową, utrudniając odczyt na skali zegara. Czujniki nowego typu tzw. centricator, umożliwiają obrót trzpienia wokół mierzonego elementu, utrzymując zegar w jednym miejscu. Centrowanie jest o wiele wygodniejsze a wymienne trzpienie i końcówki dają możliwość pomiaru w dużym zakresie.


Czujnik zegarowy do centrowania obrabianych przedmiotów.
Czujnik zegarowy do centrowania

Jeśli element wystaje z uchwytu tokarskiego powyżej 50 mm, warto przeprowadzić centrowanie na kilku wysokościach elementu, aby uniknąć przekoszenia w pionie.Centricator, czujnik zegarowy nowej generacji umożliwia obrót trzpienia wokół mierzonego elementu, utrzymując zegar w jednym miejscu
Centricator - czujnik zegarowy

Tego typu centrowanie jest niezwykle istotne przy regeneracji tulei, wałów, pierścieni, przy remontach wykrojników i form oraz innych dziedzin mechaniki precyzyjnej w firmie ALABUS.

40 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie